Az ukrán haderő tűz alá vette Moszkvát

Ukrajna dróntámadást indított Moszkva és több orosz régió ellen, a légvédelem 14 drónt semmisített meg, áldozatokról egyelőre nincs hír.

A katonák minden kiiktatott orosz fegyveresét, harckocsiért vagy katonai létesítményért pontokat kapnak, amiket aztán értékes jutalmakra válthatnak be.
Több mint három éve dúl a háború Ukrajnában, az erőforrásbeli hiányokkal küzdő Kijev pedig előállt egy igencsak megosztó jutalmazó rendszerrel, amely a „Drón Hadsereg: Bónusz” nevet viseli, és akárcsak valami videójátékban, pontokkal jutalmazza azokat a katonákat, akiknek sikerül kiiktatniuk egy-egy orosz harcost vagy létesítményt – tudta meg a BBC.
A kezdeményezés még 2024-ben indult, azóta folyamatosan „fejlesztik és tökéletesítik” a pontozórendszert, azzal a céllal, hogy a katonákat még jobban motiválják a harcra.
A pontokat ugyanis értékes díjakra lehet beváltani.
Az is számít, mennyire jelentős az adott célpont, amit sikerül kiiktatni. „Minél nagyobb a stratégiai jelentősége és kiterjedése egy adott célpontnak, annál több pontot kap egy egység” – írja a brit lap a kormányzati és katonai szakértők közleményére hivatkozva.
Például egy ellenséges többszörös rakétaindító rendszer megsemmisítése akár 50 pontot is érhet; 40 pont jár egy megsemmisített tankért és 20 egy megrongáltért”
– részletezik.
Az egységek találatait drónfelvételek hitelesítik, amiket Kijevben gondosan kielemeznek.
A britek csak úgy emlegetik ezt az új elképzelést, mint a „háború játékosítása”, amelynek ötletgazdája Mihajlo Fedorov, Ukrajna digitális transzformációért felelős minisztere. A katonák körében vegyes fogadtatása volt a nem mindennapi ötletnek. Vannak, akik úgy vélekednek, a pontgyűjtő játék motiválhatja a fáradt harcosokat, mások szerint viszont ez sem fogja meghozni az emberek kedvét egy olyan háborúhoz, amelyben már rég nem hisznek.
„A srácaink kimerültek, és már semmi sem motiválja őket igazán. De ez a pontozós rendszer segít. Ez egy tisztességes motiváció” – nyilatkozta a lapnak egy katona a 22. ezredből.
Egy másik, Snake hívójelű katona viszont úgy vélekedett, ez nem fogja visszahozni a katonák motivációját. „A pontok nem fogják megakadályozni, hogy az emberek elmeneküljenek a háború elől” – állította.
Egy magát Dymytroként azonosító katona pedig levélben panaszkodott a lapnak, amelyben leírta, az egységek túl sok időt töltenek azzal, hogy megpróbálják elkönyvelni egymás találatait, vagy
szándékosan megtámadnak egy már harcképtelenné tett orosz járművet, csak hogy több pontot szerezzenek.
Fedorov szerint jelenleg a harcoló egységek 90-95%-a vesz részt a pontversenyben.
Korábban az egységek a megszerzett pontokat készpénzre válthatták, amiből a nélkülözhetetlen extra felszerelések költségeit fedezték. Mostanra viszont már létrehoztak egy Brave 1 Market nevű platformot, ami gyakorlatilag úgy működik, mint egy „háborús Amazon”.
A katonák több mint 1600 termék közül választhatnak, felhasználhatják a gyűjtött pontjaikat, közvetlenül a gyártóktól vásárolhatnak, és véleményeket fűzhetnek hozzájuk, a Védelmi Minisztérium pedig fizeti a költségeket.
A Brave 1 Marketet úgy tervezték, hogy a hagyományos, nehézkes katonai beszerzési rendszer mellett működjön, ne pedig helyettesítse azt. Abban bíznak, hogy ezen keresztül az egységek gyorsabban hozzáférhetnek a választott cikkekhez. A megszerezhető termékek között szerepelnek például drónok, alkatrészek és pilóta nélküli földi járművek, amelyekkel a sebesült katonákat evakuálhatják a veszélyes frontvonalbeli pozíciókból.
Nyitókép: JOSE COLON / ANADOLU / Anadolu via AFP